Q4016RH3
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
Q4016RH3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Non-Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : Q4016
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 400 V 16 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab